اماکن تاریخی

اماکن تاریخی تشان

 آثار تاریخی تشان ازمجموعه آثار برجسته و چشم گیراست. که نیازمند رسیدگی از سوی نهاد های حامی میراث فرهنگی و گردشگری استان آثار تاریخی کلگه زار و آبلش و آثاری که در جای جای تشان دیده میشود بسیار زیبا کهن و تاریخی است
.

مهم ترین آثار تاریخی تشان در کوی کلگه زار و آبلش است که متاسفانه به دلیل بی توجهی دچار تخریب و فرسودگی شده اند برای نمونه کلیسای تشان در کوی آبلش در نزدیکی کلگه زار یکی از همین آثار است هیچ یک از فرقه های مسیحی را از وجود این کلیسا آگاه نیستند.

شهر تشان دارای آثار متعددی مربوط به دوره ی ساسانیان است و خود نیز باقی ماند ه ی شهری بنام به قباد یا  گواذ میباشد که دارای بناها ، معماری ها و ساختمان های با طاق ساسانی است.

در شهر تشان چند آسیاب آبی با ساختمان تاریخی کهن از جمله در روستای سر جوشر کوی کلگه زار مسیری و کوی آبلش وجود دارد که با آب مورد استفاده قرار میگیرد و هم اکنون تعدادی از آنها وجود دارد که با آب مورد استفاده قرار میگرفتند هم اکنون تعدادی از آنها وجود دارد.

درمسیر کلگه زار به سمت روستای بجک کاروان سرایی بنام باوازین وجود دارد که احتمالا مربوط به دوره ی صفویه است و مسافران از زیر کوه به پشت کوه و بر عکس در این کاروان سرا اقامت میکردند آسیابی تاریخی نیز در بالای این کاروان سرا با جوی آبی مرتفع و دراز وجود دارد که رد آن از میان بلندی ها و صخره هاپیداست و قطعا با این کاروان سرا مرتبط بوده است میرزا محمد حسن فسایی یکی از محققان و پژوهش گران پرکار و دقیق که کتاب سفر نامه ناصری را به دستور ناصردین شاه نگاشته است سه بار در سال های 1393و 1385و1386هجری قمری از طریق ارجان از شهر تشان گذشته و ازآثار کلگه زار آبلش و تنگ سوتک دیدن نمود .

1-وجود سنگ های حجاری شده با نقش بر جسته مربوط به دوره ی اشکانی که سه تای آن در فاصله ی 5کیلو متری دهانه ی تنگ است . این آثار اولین بارتوسط باورن شناسایی گردید و سپس در سال 1322توسط سیر اورل انگلیسی مورد برسی قرار گرفت .

2-وجود لایه های سربی دوران روزییکو و فسیل های مربو.ط به آن . همچنین چشمه های مربوط به اب شیرین و بسار گوارا و هوای معتدل که توجه گردشگران و کوهنوردان را به خود جلب کرده است . نتیجه اینکه آثار تاریخی زیبا و تفرج گاه های زیبا و کو های سر به فلک کشیده باغ های انبوه و متنوع شهر های زیبای گردشگری کشور شناخته شده است .

غار آبی تاریخی تشان

اوایل تابستان 1395اهالی بومی شهر تشان غاری تاریخی ونادر را در دهستان تشان شرقی و 550متری شمال شهر روستای سرجوشر در شهرستان بهبهان در استان خوزستان بطور اتفاقی کشف کرده است که به محض ورود به غارحوضچه های آبی و این گونه ماهی کور رامشاهده کردند .

مشابه نمونه نادر و منحصر به فرد کشف شده در این غار در هیچ نقطه ی دیگری از دنیا جز بخش پاپی در استان لرستان یافت نشده و این ماهیان کور به لحاظ شیلاتی فاقد ارزش اقتصادی هستند اما به عنوان منابعی از ذخایر ژنتیکی کشور نادر و خاص بوده و فقط در زمانی که در زیستگاه اصلی شان هستند ارزش دارند.

نامی علمی ماهی کورgarra tashanensisاست و طبق گفته ها رکورد دوم را در کشور دارد بطوریکه در ابتدا در لرستان و بعد در بهبهان کشف شده است .

اعضای یک تیم تحقیقاتی ماهی شناسی برای انجام کارهای نمونه برداری به منطقه اعزام شدند مطالعات ژنتیکی و ریخت شناسی به سرعت صورت گرفته و در نهایت مشخص شد اینگونه یک ماهی جدید در دنیاست .

این ماهی فاقد قدرت بینایی بوده و بطور کامل کور است و هیچ گونه آثاری از چشم خارجی در آن مشاهده نمیشود به دلیل اینکه در آب های زیر زمینی و در تاریکی غارها زندگی میکنند و ماهی کور غاری معروف شده است.

اینگونه ماهی کور غار ، که چهار تا پنج سانتی متر طول دارد دارای دو جفت سبیلک است که یک جفت آن روی لب بالا و جفت دیگر در گوشه ی دهان قرار دارد .

غار تشان تنها منطقه ای است که در کل دنیا این ماهی را در خود دارد این ماهی منحصر به فرد است که اصطلاحا به این گونه گونه های اندمیک یا بوم زاد گفته میشود . این ماهی خوراکی نیست اندازه ی ان حدود 5یا6 سانتی متر است و ارزش ژنتیکی بسیاری برای ایران دارد .

به سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیشنهاد شد غار تاریخی شهر تشان را بعنوان اثر ملی طبیعی اعلام کند .

این غار ارزش ثبت ملی و جهانی را دارد و میتواند به صنعت توریست و گردشگری منطقه کمک شایانی نموده و به عنوان یکی از قطب های شاخص استان خوزستان و کشور مطرح شده و روزانه مورد بازدید علاقه مندان قرار گیرد که این مهم مستلزم پیگیری و تلاش جهت کشف زوایای پنهان غار و ثبت ملی و احیاناجهانی این اثر طبیعی است این غار میتواند تاثیر شگرفی بر صنعت گردشگری و توریست شهر تشان بگذارد.قندیل های بسیار زیبا و دالون های بسیار متعدل و همچنین جریان اب در این غار از برجستگی های این مجموعه به شمار میرود.

اتشکده کلیسا و اثار تاریخی شهر تشان

وجود یک آتشکده و یک کلیسای نستوری در حد فاصل میان کوی آبلش و کوی کلگه زار مربوط به دوره ساسانی از آثار تاریخی به جای مانده در تشان می باشد پروفسور احمد اقتداری نویسنده معروف کتاب دیار شهر باران به تاریخی بودن این منتطقه اشاره دارد و هاتیس گاده نویسنده معروف اتریشی در دوره های مختلف تاریخی از اثار تاریخی شهر تشان کلگه زار و آبلش به عنوان یک اثر تاریخی مهم نام می برد در سراسر شهر تشان آثار تاریخی بزرگ و بسیار قدیمی و محکم و رود خانه های باستانی و قلعه های کهن را می توان دید از سرحد تنگ بن در شرق تشان تا آبلش در شمال تشان و بجک در شمال غرب تشان و رسیده تا غرب جنوب تشان شالوده های خانه های بسیار قدیمی و حصار باستانی خانه های مسکونی و قبرستان های کهن در دامنه کوه به وضوح قابل دیدن هستند.

 

 

برای معرفی تاریخی تشان شما را به مدخل تشان در منابع کهن و معاصر تاریخی میخوانیم .از تشان همچنین در شماری از سفرنامه های شرق شناسان از جمله <سفرنامه لرستان وخوزستان >نوشته بارون دوبد سخن گقته شده است.