تاریخچه

تاریخچه تشان


بعضی از کتب کهن و سفرنامه ها نام تشان(تشون) ذکر شده است،که چند مورد از آن را یادآور می شویم. منطقه تشان چون ارگان قدیم(بهبهان کنونی) آباد و از نظر اقتصادی و اجتماعی شکوفا بوده است. آثار به جا مانده از تمدن تشان در منطقه کلگه زار، آبلش و بجک دلیلی بر اثبات این ادعاست.با مشاهده ی معبد آناهیتا الهه ی آب بر فراز کوه های اطراف می توان بیان داشت که نام تشان از آتش و یا آتشگاه(آتشکده) گرفته شده است. طبری نویسنده ی بزرگ در کتاب تاریخی خود از تشان نام برده و بیان داشته که اردشیر بابکان پس از دستیابی به سرزمین های خوزستان از این منطقه گذشته و به پارس رفته است.

محمد میرک بن مود حسینی درباره تشان می گوید:«قصبه ی تشان از مستحدثات شاهپور اول،و به دهدشت و بهبهان هر دو مقاربت دارد»»

اواخر سال 91 از به هم پیوست 10 روستای چهاردهی عسکر،چهاردهی سهراب،مشهد،ده ابراهیم،قاید فتح اله،تل کهنه،شهرک طالقانی،آبلش،کلگه زار و مسیری تشکیل شدهسعاست. تمامی روستاهای این شهر مجتمع بوده و با فاصله از همدیگر قرار گرفته اند. شهرداری این شهر 10/9/1392 شروع به فعالیت نموده است.


موقعیت جغرافیایی شهر تشان


شهر تشان از توابع شهرستان بهبهان در استان خوزستان(جنوب غربی ایران) واقع شده است. این شهر در فاصله 30 کیلومتری بهبهان قراردارد و در قسمت هایی با شهرستان بهمئی(لیکک) هم مرز است،بنابراین به نوعی در بین دو استان خوزستان و کهگیلویه واقع شده است.


آب و هوا: گرم وخشک

ارتفاع از سطح دریا:417 مترپیشینه و حال تشان
:

در بعضی از کتب کهن و سفرنامه ها نام تشان(تشون) ذکر شده است،که چند مورد از آن را یادآور می شویم. منطقه تشان چون ارگان قدیم(بهبهان کنونی) آباد و از نظر اقتصادی و اجتماعی شکوفا بوده است. آثار به جا مانده از تمدن تشان در منطقه کلگه زار، آبلش و بجک دلیلی بر اثبات این ادعاست.با مشاهده ی معبد آناهیتا الهه ی آب بر فراز کوه های اطراف می توان بیان داشت که نام تشان از آتش و یا آتشگاه(آتشکده) گرفته شده است. طبری نویسنده ی بزرگ در کتاب تاریخی خود از تشان نام برده و بیان داشته که اردشیر بابکان پس از دستیابی به سرزمین های خوزستان از این منطقه گذشته و به پارس رفته است.

محمد میرک بن مسعود حسینی درباره تشان می گوید:«قصبه ی تشان از مستحدثات شاهپور اول،و به دهدشت و بهبهان هر دو مقاربت دارد

اواخر سال 91 از به هم پیوست 10 روستای چهاردهی عسکر،چهاردهی سهراب،مشهد،ده ابراهیم،قاید فتح اله،تل کهنه،شهرک طالقانی،آبلش،کلگه زار و مسیری تشکیل شده است. تمامی روستاهای این شهر مجتمع بوده و با فاصله از همدیگر قرار گرفته اند. شهرداری این شهر 10/9/1392 شروع به فعالیت نموده است.

 ویژگی های طبیعی و اکوتوریستی
:

این شهر دارای جاذبه های تفریحی و سیاحتی از قبیل چشمه سارها،کوه ها، زیارتگاه ها و حتی جاذبه های تاریخی است. چشمه هایی همچون مشهد تشان که علاوه بر تأمین آب کشاورزی، منبع آب شرب بخشی از تشان محسوب می شود. آب این چشمه ها چنان آینه ای زلال و چشم نواز مسیری طولانی را از سرچشمه اصلی تا تل کهنه سپری می کند. از جمله کوه هایی که در حال حاضر هم تعداد زیادی از طرفداران طبیعت را به سوی خود سوق می دهد،می توان به قله تل رش ،قله حاتم و قله دختر اشاره کرد.

تنگ بن خود از دیرباز محل تفریح و تفرج تعداد زیادی از همشهریان و اهالی شهرستان بهبهان بوده است که نسبت به سایر تفرج گاه ها مورد بی مهری قرار گرفته است لیکن با اندک سرمایه گذاری و توجه می توان آن را احیاء نمود.

از دیگر مناطق کوهستانی که ظرفیت پذیرش توریست را داراست منطقه من باغان واقع در مسیر قله حاتم است که با اندیشیدن تدبیر و سرمایه گذاری می توان به عنوان منطقه ییلاقی خوش آب و هوا قلمداد شود و نه تنها همشهریان می توانند به راحتی و با زمان اندکی به منطقه خوش آب و هوا دست پیدا کنند بلکه آن چنان جذاب است که می تواند اهالی شهرها و استان های دیگر کشور را به این منطقه ی زیبا و بکر بکشاند.

از زیارتگاه های مهم این شهر می توان امامزاده مشهد،پیرجمال،شاه غالب،شاه عسکر و... نام برد که فضایی معنوی و عارفانه اطراف این امامزادگان گسترده شده است و از آثار باستانی این شهر می توان به طاق هایی که در کلگه زار است اشاره نمود که مورد بی مهری واقع شده است. ترمیم و مرمت این آثارنیز می تواند طرفداران میراث کهن را خصوصاً جذب کند.

تا سال های نه چندان دور نیز تولید صنایع دستی در این منطقه رواج داشت.تولید قالی،جاجیم،سبدهایی از برگ درخت خرما(تویزه،کفه که برای نگهداری از نان استفاده می شد)،نان محلی،خیش و جفت(یوغ)، نمونه هایی از هنرمندی مردم این شهر است که اکنون به دست فراموشی سپرده شده است.

تشویق و ایجاد فضایی مناسب برای عرضه این محصولات دستی و هنری باعث دلگرمی و ورود تعدادی از همشهریان در این جنبه می شود و چه بسا اشتغال زایی می شود.