جاذبه های گردشگری

منطقهٔ تاریخی ـ گردشگری تشان (تشون)      معرفی نقاط گردشگری تشان

در عصر ساسانی چون اتش یکی از نهاد های دین زرتشت بوده از این جهت نور و روشنایی مقدس بوده است . اتش را به زبان محلی لری تش و به علت وجود اتش کده های باستانی و کهن و نیز اتش فشان خاموش کوه بدیل در قسمت جنوب شرقی تشان این منطقه به تشان موسوم گردیده . مورخان می گویند که اسرای رومی در زمان قباد ساسانی در تشان بودند و از این جهت میتوان وجود کلیسا را توجیه کرد .


این شهر دارای پتانسیل سرمایه گذاری و ابادانی بالایی است و هم اکنون با تلاش شهرداری تلاش گر و شورای محترم تشان طرح های مهمی در این شهر نو پا و مستعد کلید خورده و در دست اجراست و فعالیت خوبی نیز به اجرا درامده و افتتاح شده است که از انها میتوان به اتوبان بزرگ تشان اشاره کرد .


این شهر دارای مناطق گردشگری چشم نواز و زیبایی است و همین مناطق نیز از دیگر استعداد های این شهر برای جذب گردشگر است منطقه گردشگری تنگ بن از مکان های دیدنی و زیبای شهر تشان است که از دیر باز مورد استقبال چشم گیر علاقه مندان و مسافران نوروزی بودند ابشارهای تنگ بن که هم اکنون به دلیل خشک سالی و کاهش سطح اب های زیر زمینی به خشکی گراییده اند از زیباترین چشم انداز های طبیعی بودند که با برنامه ریزی علمی و طرح های مطالعه شده و دقیق میتواند احیا گردد.


همچنین کوه های این منطقه ی گردشگری استعداد نصب تله کابین و پارک های محلی رادارد کوه های تنگ بن ادامه ی رشته کوه های زاگرس است این رشته کوه های پر محصول و غنی امتداد کوه دنا به سمت خوزستان و مناطق شرقی ان است .


به جز کوه های تنگ بن کوه های شمال تشان که امتداد همان کوه های زاگرس است و دارای طبیعت و انبوع درختان بلوط بن(بنک . بنه و کله خونگ کندر )و انواع دیگر گیاهان دارویی متنوع است نیز از استعدادهای مهم جذب گردشگر و شایسته کوه نوردی به تاسیس امکانات رفاهی و گردشگری است در این کوه ها به غاری کهن نشیمن گاهی اثاتر دریایی و صدف به فسیل های کوچک مرجانی کهن در بلند ترین نقطه ها و بر فراز کوه های مرتفع که در هزاره های کهن این کوه ها زیر دریا قرار داشتند و نیز چشم انداز مرتفع مشرف بر تشان و شهرستان بهبهان بر میخوریم. کوه های زیبا با چشم انداز های طبیعی و گونه های گیاهی و سهولت کوه پیمایی محل مناسبی برای کوه نوردان و علاقه مندان و ورزش های همه گانی میباشد . کوه و دامنه های زیبای این کوه ها از جمله حاتم بدیل تنگ بن انجیره پاتابه از دیر باز مورد استقبال علاقه مندان به طبیعت بوده است .


کوه های شمال تشان همان امتداد کوه های امتداد زاگرس میباشدو دارای گونه های انبوه درختان بلوط.بن.کله خونگ.کنار و غیره است همچنین این کوه ها بخصوص کوه حاتم دارای گونه های حیوانی از جمله بز و قوچ وحشی میباشد در دل این کوه های سر به فلک کشیده غار های طبیعی چنان وجود دارد که در زمان های گذشته محل نگه داری احشام روستاییان بود .


از دیگر مناطق گردشگری و منحصر به فرد تشان میتوان به غار ابی زیبا و کم نظیر تشان اشاره کرد که در اغاز سال جاری به شکل اتفاقی تو سط یکی از احالی منطقه کشف شد این غار که بطور ویژه ای نیز رسانه ای شد و بعنوان یکی از استعداد های گردشگری استان نیز معرفی گشت میتواند باسرمایه گذاری مناسب و نگاهی علمی و تاریخی جایگاه جهانی یابد .

طول این غار بسیار است و ابی که در این غار جاری است بسیار خنک و دارای ویژگی اب درمانی است نوعی ماهی در این غار زندگی می کند که از نوع ماهی سیاه و کور بوده و نمونه های ان در جهان بسیار کم یاب است . تعدادی کارشناس اثار و میراث فرهنگی و باستان شناس متخصص نیز از این اثرشگفتی ساز دیدن کردند و ان را از نادر ترین غار ها بر شمردند.