اخبار

شهروند کیست؟شهرنشین کیست؟
 • نظرها: 0
 • ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ ۱۳:۲۶:۱۱
 • در اخبار عمومی
 • توسط tashan
 • نمایش ها: 538
 • اخرین ویرایش: ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ ۰۹:۴۵:۵۲
 • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف

شهروند کیست؟ شهرنشین کیست؟شهروند از دو کلمه شهر و وند تشکیل شده است. شهر به معنی جامعۀ انسانی و وند به معنای عضو وابسته به این جامعه است.

 شهروند کسی است که دارای تعلق و وفاداری و یک سرمایه اجتماعی مهم برای توسعه شهر می‌باشد، حقوق فردی و اجتماعی خود را می‌شناسد و از آن دفاع می‌کند؛ قانون را می‌شناسد و به آن عمل می‌کند، و از طریق آن مطالبه می‌کند، از حقوق معینی برخوردار است و می‌داند که فرد دیگری هم حضور دارد و دفاع از حقوق او یعنی دفاع از حقوق خودش و فردی که در امور شهر مشارکت دارد.

 به طور کلی شهروند کسی است که به حقوق دیگران احترام بگذارد و به مسئولیت‌های خویش در قبال شهر عمل کند.

شهروند به معنای سکونت در یک شهر به مدت مشخص یا رنگ‌، نژاد و قومیت خاص نیست، بلکه به معنای مجموعه ای از آگاهی ها از حقوق فردی و اجتماعی است.

پیشینۀ شهروندی از زمان یونان باستان وجود دارد که در زمان های مختلف دچار تحولاتی شد تا به شهروند امروزی رسیده. همچنین در دین مبین اسلام خاصه قرآن کریم بر حقوق شهروندی تأکیدات زیادی شده است و همچنین در کتاب نهج البلاغه، به ویژه در نامۀ ۵۳ به مالک اشتر والی مصر بر حقوق شهروندی، اما با معنی دیگری (رعیت) توجه شده است .

اما شهر نشین بیشتر بار کمّی و شمارشی دارد و به معنای جمعیتی است که در شهر حضور دارند و آنها هیچ توجهی به ارزش ها، علائق و خواسته های هم‌نوعان خود در شهر ندارند و نسبت به قوانین بی‌اطلاع هستند و یا اگر اطلاع داشته باشند عمل نمی کنند مگر از روی اجبار.

 شهرنشینی آثار منفی بسیار بالایی از جمله آسیب به محیط زیست، حاشیه نشینی، زاغه نشینی و تکدی‌گری، وندالیسم (تخریب اموال عمومی ) و عدم مشارکت در توسعه شهر از جمله نپرداختن عوارض و بهای خدمات.

صدماتی که اگر برای هرکدام برنامه‌ریزی نشود چالشی بزرگ به وجود خواهند آورد کما اینکه الان جامعه شهری به شدت درگیر این چالش هاست.

 پیشینه شهرنشینی به پیدایش اولین شهر از جمله بین النهرین که در زمان های مختلف تغییرات بسیار زیادی را داشته است برمی‌گردد. به تدریج و پس از آن است که به شهرهای امروزی رسیدیم.

تفاوت شهروند و شهرنشین در تعاریف بالا مشخص است. اما در زیر به تعاریف مشخص‌تری از این دو عنوان می پردازیم:

£ شهرنشین بیشتر بار کمّی و شمارشی دارد و به معنای جمعیتی است که در شهر حضور دارند فارغ از روحیات و علایق خواسته ها و سایر شاخص‌های کیفی. 

£ شهرنشین به علت عدم حس تعلق به شهر، زمینه‌ساز مشکلات زیادی مانند وندالیسم یا تخریب اموال عمومی را فراهم می‌نماید.

£ شهرنشین به دلیل عدم توجه به توسعه شهر و تبعیت از قوانین نسبت به پرداخت به موقع عوارض و بهای خدمات اقدام نمی‌کند.

£ شهرنشین در شهر فقط به دنبال منافع شخصی است و کاری به منافع سایر شهروندان ندارد. او فقط تلاش می‌کند همه چیز را به نفع خود انجام دهد.

nشهروند به شهر و محیط زندگی خود علاقه دارد و این علاقه‌مندی، آگاهانه است.

n شهروند به عنوان مهمترین سرمایۀ اجتماعی در توسعه شهر نقش مهمی را ایفا می‌نماید.

n شهروند با آگاهی از حقوق خود می‌تواند با مطالبه قانونی، این حق و حقوق رفاه را برای خود و هم نوعان به وجود بیاورد.

n شهروند با آگاهی به قانون و پرداخت به موقع عوارض و بهای خدمات می‌تواند نقش مهمی در توسعۀ عمرانی و خدماتی شهر داشته باشد وتلاش می‌کند که وضعییت مطلوب را برای خود و دیگر شهروندان ایجاد نماید.

پس شهروند کسی است که در قبال مشکلات شهرش احساس مسئولیت دارد و به رشد شهر کمک می‌کند اما شهرنشین، صرفاً یک مصرف‌کننده محض است و خود به خود بی هیچ احساس مسئولیتی ممکن است حتی آسیب‌زا هم باشد. مانند وندال ها یا خرابکاران شهری که جزو شهرنشین های بدون هدف و مسئولیت هستند.

خداوند متعال نیز در آیه 11 سوره رعد می‌فرماید: «خدا حال هیچ قومی را تغییر نمی دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند»

همچنین شاعر در شعر بسیار زیبای زیر می گوید:

خدا آن ملتی را سروری داد       که تقدیرش به دست خویش بنوشت 

به آن ملت سر و کاری ندارد      که دهقانش برای دیگری کِشت

به امید آبادی شهر خوبمان با کمک شما شهروندان گرامی و هدایت و راهنمایی و آموزش همگانی شهرنشین‌های محترمی که هر یک خود به تنهایی می توانند شهروندانی سودمند و مؤثر در پیشرفت شهرمان باشند./.                     علی نصیریان  - کارشناس ارشد مدیریت شهری 


اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.